GOVERNOR DETAILS – Jack Hunt School Local Governing Body

Large-keys-logo

Governor Details

NameType / Appointing body Term of OfficeStart / End DatesRoles / PositionsBusiness / Pecuniary Interests / other Governance Roles Attendance at Meetings Since 1 April 2018 Conversion
Sophie AskewPKAT Appointed4 years12.2.2019 to 11.2.2023Link Sixth FormEmployee of Greenwoods GRM LLP – supplier of legal services to Jack Hunt School2 out of 3
Simon BanburyParent (elected)4 years26.6.18 to 25.6.22Link Health and SafetyNone4 out of 4
Vickie BrackenStaff (elected)4 years19.3.18 to 18.3.22Link with TransitionNone3 out of 3
Tim ClementsPKAT Appointed4 years
12.2.2019 to 11.2.2023

Chairman Member of Finance Committee Link with Mathematics
None5 out of 5
Laura CliftonStaff Governor4 years17.3.2019 to 16.3.2023Link with School VisitsNone1 out of 1
Ruta DaltonPKAT Appointed4 Years26.6.2018 to 25.06.22Member of Finance Committee Link with FinanceNone3 out of 5
Pamela KilbeyStaff (elected) HeadteacherWith school role Headteacher (joint)Personal friend of graphic designer5 out of 5
Andrew KingPKAT Appointed4 years17.3.2019 to 16.3.2023Link to be establishedEmployee of Cambridge University1 out of 1
Shaukat ReshiParent Governor4 years17.3.2019 to 16.3.2023Link with Business and CommerceNone1 out of 1
Alan SadlerPKAT Appointed4 years1.4.2018 to 25.6.2022Vice ChairmanTrustee PKAT

Director of PKAT Trading

Vice Chair Jack Hunt School

Interim Chair Longthorpe School (TBC)

Govenor Gladstone Primary Academy

Member Hampton Academies Trust

Trustee Peterborough Scouts
3 out of 3
Kate SimpsonHolleyStaff (elected) HeadteacherWith school role Headteacher (joint)None3 out of 3
Stephen WhymanPKAT Appointed4 years12.2.2019 to 11.2.2023Chairman of Finance CommitteeNone4 out of 5

Leavers since 1 April 2018 Conversion

NameAppointing bodyTerms of OfficeStart / End DatesRoles / PositionsBusiness / Pecuniary Interests / other Governance RolesAttendance at Meetings Since 1 April 2018 Conversion
Richard BlantStaff (elected)4 years19.3.2018 to 29.10.18Resigned 29.10.2018None1 out of 1
Rozina FazilParent Governor4 years17.3.2019 to 16.3.2023Link with Safeguarding, BehaviourNone1 out of 2
Rakshar ShabirParent Governor4 years20.3.2018 to 6.1.2019Resigned 6.1.2019None1 out of 2
Rachel WisbeyPKAT Appointed4 years1.4.2018 to 26.6.2018Resigned 26.6.2018None0 out of 1